Velmi důležitá je správná volba sklenic pro podávání vína, špatně zvolený tvar může totiž negativně ovlivnit výslednou chuť vína. Sklenice by měla lahodit oku, aby sama o sobě navodila příjemnou atmosféru a platí zásada, že víno se nemá pít, ale vychutnávat.
Nejvhodnější jsou sklenky z krystalového, čirého, průhledného skla, s dostatečně dlouhou nožku s kruhovou základnou. Sklenice musí být čistá a suchá.
Objem skleničky by měl být alespoň 250 ml, lepší je 350 ml a více. Vína se nalévá 70-80 ml, aby jste měli možnost sklenkou zatočit a vnímat uvolňující se vůně.
- Pro bílá vína se k hornímu konci tulipánovitě zužuje a otvor by měl mít průměr 46 mm.
- Pro červená vína je sklenička ve spodní části rozšířenější a nahoře otevřenější, otvor by měl mít v průměru 60 mm. Pro červená vína je důležitý větší styk se vzduchem, a proto větší plocha hladiny vína.
- Pro šumivá vína jsou vysoké a úzké sklenky – flétny, v nichž je dobře vidět perlivost vína.
Správné držení sklenice vína
- Sklenici s vínem držíme vždy za stopku nebo za patku. Sklenici naplňte jen po její nejširší části, tedy do třetiny a kruhovitým pohybem pak sklenici zavíníte. Další radou je způsob držení skleničky, který vás může nemilosrdně prozradit a uvalit v nemilost.
- Nikdy nedržte skleničku nahoře, protože osahaná sklenice vás okamžitě zahanbí. Nehledě na to, že víno Vám rychleji zteplá a nebude moct správně víno identifikovat.
- V případě, že přece jenom je nutné sklenici vyměnit, požádejte svého hostitele o čistou sklenici. Nic tím nepokazíte, právě naopak. K držení sklenice s vínem slouží stopka sklenice, ale zkušenější konzumenti mohou sklenici také držet za patu.
- Pokud si nejste jisti, že zavínění zvládnete bez problémů a myslíte, že máte nejistou ruku, tak si zavínění někde v klidu vyzkoušejte.